• Celem nadrzędnym Stowarzyszenia jest działanie na rzecz rozwoju rodzinnej miejscowości,  mi. in: wspieranie edukacji dzieci i młodzieży z terenu wsi, wspieranie demokracji i budowanie lokalnych więzi, wykorzystanie naturalnych walorów agroturystycznych i krajobrazowych regionu Pałuk

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Niedźwiady

ppsae

Ciekawe linkiWakacyjna przygoda z SIRR - 2013Wiele wspaniałych wrażeń przeżyli uczestnicy dwudniowego spływu kajakowego Jeziorem Sobiejuskim, Gąsawką i Notecią do Nakła. Dwudziestu sześciu kajakarzy nie spodziewało się, że po deszczowym poranku w sobotę wyjdzie słońce i spiecze im ciała na kolor powracających do naszych wód raków.

Przepiękne i dzikie Jezioro Sobiejuchy, później zarastająca trzcinami Gąsawka, kawa i ciastka przy ruinach zamku Sędziwoja w Szubinie, dalej trasa wokół kołaczkowskiej góry i spotkanie na rynarzewskiej łące – to dzień pierwszy. Pyszny bigos, kiełbaski na ognisku, pajdy ze smalcem i ogórki jedzone były przez całą noc i ranek, bowiem w Rynarzewie nocowała większość uczestników spływu. W niedzielę popłynęli do Nakła. Przenoska w Żurczynie, postój w Turze, posiłek w Chobielinie, zwiedzanie okolic młyna – to dzień drugi. Nie obyło się bez niespodzianek: zwalone pnie, zatory z rzęsy i niestety śmieci. Po majowym sprzątaniu nie zostało śladu – to przykre zaskoczenie. I apel: szanujmy piękno przyrody, puszki i butelki zabierajmy do domu! 

Spływ zorganizowany przez członków zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Rozwoju Rynarzewa prowadzili Patryk Szymczak i Michał Szweda. Należy dodać, że obaj panowie ukończyli niedawno kurs "Instruktorów Turystyki i Rekreacji PZKaj stopnia III" uprawniający do prowadzenia spływów kajakowych. Dla osiemnastoletniego Patryka był to pierwszy spływ w nowej roli, a takiej okazji nie przepuścili mu rynarzewscy kajakarze i w wodach przystani w Nakle doszło do symbolicznego chrztu. Dla członków SIRR był to także ostatni z czterech spływ w ramach projektu „Pływamy z SIRR już od 10 lat – powiat dla stowarzyszeń, SIRR dla powiatu”, a wieczorne spotkanie członków i sympatyków SIRR zakończyło projekt „Rynarzewo, Brzózki, Niedźwiady czyli woda, sztuka i gwiazdy” promujący wioski tematyczne w gminie Szubin. Oba projekty dofinansowane były przez Powiat Nakielski w ramach otwartych konkursów ofert nr 5 i 8 „Ekologia i turystyka”. Organizatorzy dziękują także panu Sławomirowi Komasińskiemu za skoszenie trawy na przystani.

Stowarzyszenie Inicjatyw Rozwoju Rynarzewa - Świetlica Wiejska - Rynarzewo ul. Strażacka 20